Täs yhtenä päivänä toiskan emäntä tuli mun tyä niin tuahruksis toimittaan. Et arvaa, mitä näin tualla tiällä näin! No mitä, mä utelin.
Ajattele, ku vanha pari tuli mua vasthan kynkäten, niin se miäs taputteli sitä naista pyllylle! Mä en tahtonu tiätää, mihkä silimäni olisin pannu. Kyllä mua niin nolootti. Viälä julukisella paikalla.
Älä ny, jos ne oli rakastunehia. Sehän panoo joskus ihimisen pään pyärälle. Onhan sitä sellaanen lauluki:
Voi sinä tyttöni, voi sinä kultani, jos sinä olisit täällä. Polovelle istutan, suulle suukotan, pyllylle taputtelen.
No muttaku vanhat ihimiset, toiska jankutti. Eihän ny vanhoja ookkaan, non senioria.
Sen mä kyllä oon nähäny kaupan hyllys, että on kissinruakaa, johona lukoo, että senioriille. Ei sunkaan se miäs oo vaan luullu, että ihimisillekkin, ku ittekkin on seniori? Neku on niin fiiniis pakkauksiski ja isoolla präntillä lukoo SENIORIILLE. Jos son huanonäköönen ja prillit olis unohtunu kotia.
Jaku se ruaka on niin hyytelömäästä ja hyvän näkööstä, voi vaikka erehtyä.
Voi taivhan vallat! Ei sunkaan se miäs oo vahingos syäny sitä? Oikeen pitääs panna varootuslappo, että vaan kissiille.
Meirän kolliki hotkaasoo sen hyvinä paloona, mutta sitte se tuloo niin rauhattomaksi.
Oliskhan sille miähellekki tullu juaksuaika?
Täs oli ny jotain mun höpinöötä. Uusi vuasi alakaa pakkasilla, naiset kulkee sukkasilla. Villaasta kun on päällä, tarkenoo myös pakkassäällä.