Mikäli ensi maanantaina kokoontuva kaupunginhallitus päättää kaupunginjohtajan esityksen mukaan, Kangas-Annala-tieyhteyttä ei rakenneta Annalassa enää tänä keväänä.
Kaupunginjohtaja esittää lisäksi, että kaupunki maksaa Maanrakennus Jari Knuuttila Oy:lle tämän tietyöhön hankkiman materiaalin heti ja siirtää hankkeen täyden toimivallan rakennus- ja siltatoimikunnalle.
Kaupunginjohtaja Markku Lumio käytti otto-oikeuttaan ja päätti tuoda asian hallitukseen, kun rakennus- ja siltatoimikunnan sekä teknisen johtajan päätökset olivat ristiriidassa.
Tekninen johtaja Juha Takamaa keskeytti Annantien rakentamisen 11. maaliskuuta lintujen kevätmuuton takia.
Viikkoa myöhemmin toimikunta antoi määräyksen töiden jatkamisesta 15. huhtikuuta asti ja uudelleen juhannuksen jälkeen.
Takamaa jätti toimikunnan päätökseen eriävän mielipiteen.