Finn-Powerin uudet, 20 000 neliön tilat Seinäjoen Roveksessa alkavat olla muuttovalmiit. Noin puolet tehtaan tuotannosta siirtyy niihin Kauhavalta heinäkuun lopussa ja elokuun alussa. Tuotanto jatkuu myös Kauhavalla siihen asti, että meneillään olevat projektit ovat päätöksessään. Toimistoväki jättää Kauhavan marraskuussa.
Operatiivinen johtaja Jarmo Mursula kertoo, että mittavan muuttorumban järjestäminen on vaatinut paljon etukäteisjärjestelyjä.
– Muuttoon osallistuu noin 50 henkilöä seitsemästä eri yrityksestä. Muuttosuunnitelmaan on määritelty noin 300 erilaista vaihetta ja tehtävää. Muutettavaa tavaramäärää kuvastaa hyvin, että kuljettamiseen tarvitaan 250 täysperävaunurekallista, Mursula havainnollistaa.
Uudisrakennuksessa on erillisenä osiona 13 000 neliön kokoinen tuotantotila, jonka edessä ovat toimisto- ja näyttelytilat. Viisikerroksisen toimistorakennuksen alakertaan sijoittuvat muun muassa ruokala ja neuvotteluhuoneet. Ylemmissä kerroksissa on toimistoja.
Uudessa tehtaassa työskentelee vuoden lopussa noin 380 finnpowerilaista. Yritys on tuolloin Seinäjoen kolmanneksi suurin.