Kauhavalaisen Finn-Power Oy:n vuonna 2015 saamien tilausten määrä kasvoi edellisvuodesta lähes 13 prosenttia ja tilauskanta 62 prosenttia 41,2 miljoonaan euroon.
– Kaupallinen menestys etenkin järjestelmätuotteiden osalta oli hyvä, ja saimme vahvistettua asemaamme markkinoilla, yhtiön tiedotteessa kerrotaan.
– Vaikka Euroopan taloudellinen elpyminen oli vaatimatonta, menestyimme Euroopassakin hyvin useilla merkittävillä markkinoilla kotimaa mukaan lukien. Myös Pohjois-Amerikkassa tilanne kehittyi suotuisasti vuoden edetessä, ja alue säilyi edelleen yhtenä tärkeimmistä markkina-alueistamme.
Liikevaihto tilikaudella 2015 oli 106,3 miljoonaa euroa, mikä oli prosentin vähemmän kuin edellisenä vuonna. 9,8 miljoonan euron käyttökate oli lähes edellisvuoden tasolla. Tulos oli 1,5 miljoonaa euroa, kun se vuonna 2014 oli 3,8 miljoonaa euroa.
Finn-Power Oy:n palveluksessa työskenteli tilikauden päättyessä 362 henkilöä. Yritys on osa Prima Industrie –konsernia, joka teki 364 miljoonan euron liikevaihdolla 5,6 miljoonan euron tuloksen.