Elo­kui­nen Si­vu­lui­su­rock on kevyen ja raskaan mu­sii­kin kombo

Kortesjärvi
Virginia.
Virginia.

Lauantaina 26. elokuuta ilakoidaan Sivuluisurockissa Kortesjärvellä neljännen kerran.

Harvaan asutun maaseudun täysi-ikäisille asukkaille ja kauempaa poikkeaville vieraille tarjoutuu mahdollisuus kokea festivaalitunnelmaa Pub Sivuluisun piha-alueella.

Tuottaja Jaakko Erkinheimo vinkkaa, että tämän kesän Sivuluisurockissa esiintyvät Suomen Rammsteiniksikin tituuleerattu Ruoska, teatterilavoilta ja Elonkerjuu-bändistä tuttu Juha Lagström, tanssittavaa suomenkielistä indierockia soittava Radio Harmi, paikallisena bilejyränä tunnettu Street sekä covereita ja omaa musiikkiaan esittävä Virginia.

Street.
Street.
Kuva: Foto-Neiti

– Sivuluisurock on palannut alkuperäiseen ajankohtaansa elokuun viimeiselle lauantaille. Samana päivänä on Finsumäen markkinat, ja siitä onkin näppärä jäädä illaksi rokkaamaan, Erkinheimo ehdottaa.

– Esiintyjäkaarti on sellainen, että sieltä löytyy niin raskasta kuin kevyttäkin musiikkia ja ennen kaikkea erityisen paljon suomenkielistä. Toivotaan tälle vuotta parempaa säätä kuin viime kesänä, jolloin oli työn ja tuskan takana saada tapahtuma pidettyä myrskyn takia.

Juha Lagström.
Juha Lagström.
Mainos
Komioiden pelit

Pelaa Komioiden digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä