Apua yri­tys­toi­min­nan aloit­ta­mi­seen

Olemassa olevan yritystoiminnan jatkamisesta tai uuden yritystoiminnan käynnistämisestä kiinnostuneille on tarjolla apua ja vinkkejä torstaina 8.10 Kauhavan Y-kampuksella iltapäivällä käynnistyvässä työpajassa.

Kauhavan Kehityskeskus ja E-P:n Maakuntakorkeakoulu tarjoavat yhdessä Start Up Lakeus -hankkeen kanssa kolmena iltana työpajan, jonka aikana kirkastetaan ja kehitetään liiketoimintasuunnitelma.

– Työpajassa saa asiantuntijoiden apua ja tukea liiketoimintasuunnitelman luontiin sekä palautetta valmiista suunnitelmasta. Liiketoimintasuunnitelman pitäisi vastata kysymyksiin mitä, kenelle ja miksi, selvittää korkeakoulukoordinaattori Tiina Nieminen, jolle voi ilmoittautua koulutukseen.

Liiketoimintasuunnitelma on välttämätön, kun haetaan rahoitusta yrityskaupan tekemiseen. Näin rahoittaja voi arvioida edellytykset liiketoiminnan jatkolle.

– Siinä hahmotellaan ja suunnitellaan yrityksen toimintaa ja kannattavuutta. Liiketoimintasuunnitelma ei ole ajankohtainen ainoastaan toimintaa käynnistävälle yrittäjälle, eikä se myöskään ole ikuinen, vaan sen tulisi kasvaa ja päivittyä liiketoiminnan myötä, Nieminen muistuttaa.

Ilmoita asiavirheestä