Alueen keit­tiö­mes­ta­rit ko­koa­vat herk­ku­pöy­dän

Härmän Kylpylän ja Etelä-Pohjanmaan Keittiömestarit ry:n keittiömestarit kattavat Härmän Kylpylän ravintolaan sunnuntaina 2.10. sadonkorjuun herkkupöydän.

Sadonkorjuun herkkupöytä on katettuna Keittiömestari-yhdistyksen järjestämänä jo neljättä kertaa.

– Kaksi ensimmäistä kertaa se järjestettiin Vaasan Vaskiluodossa ravintola Vaskiassa, viime vuonna Vaasan ravintola Centralissa ja tänä vuonna Härmän Kylpylässä, kertoo Härmän Kylpylän keittiömestari Pasi Holkkola.

Etelä-Pohjanmaan keittiömestarit ry kerää tapahtumalla varoja omaan yhdistystoimintaansa, jäsentensä ammattitaidon kehittämiseen sekä alan opiskelijoiden rahalliseen tukemiseen stipendien muodossa.

– Yhdistys sai tänäkin vuonna Sadonkorjuun pöydän raaka-aineiden hankintaan paljon tukijoita ja yhteistyökumppaneita.

Pasi Holkkola kertoo, että sadonkorjuun pöydässä on tarjolla herkkuja laidasta toiseen: juureksia, sieniä ja marjoja, monella lailla valmistettuna.

– Maisteltavana on karitsaa, härkää, possua ja kalkkunaa, mätiä, silliä, lohta ja siikaa, monenlaisia salaatteja ja jälkiruokia, kuten puolukkakakkua, pannacottaa ja pehmytjäätelöä. Keittiömestarit itse leikkaavat fileetä ja paisteja ravintolasalissa tehden tilaisuudesta juhlavan, Holkkola selvittää.

Ilmoita asiavirheestä